Mestská časť Devínska Kobyla

Autor: Matej Nagy | 25.1.2018 o 12:34 | Karma článku: 5,05 | Prečítané:  1918x

Zaiste mi hneď poviete, že v Bratislave taká mestská časť nie je. Áno, teraz nie, ale o 10 alebo 20 rokov to môže byť realita.

Lesy na úpätí Devínskej Kobyly boli mojim domovom od detstva. Mám s nimi spojených množstvo krásnych spomienok. Dnes, obávam sa, musím svoje spomienky dobre archivovať, lebo tie krásne lesy do pár rokov môžu definitívne zmiznúť.

Nie, nepreháňam až tak. Naozaj o dvadsať rokov nám môže ostať z Devínskej Kobyly len druhý „horský park“. Prvý veľký pokus o likvidáciu prišiel pred tridsiatimi rokmi a to výstavbou raketovej základni na samom vrchole. Od vtedy to ide s touto lokalitou dole vodou. Najväčším zlom bola asfaltová cesta a elektrina. Bývalý pioniersky tábor, neskôr hotel a teraz onedlho domov sociálnych služieb je len dôsledkom, podobne ako to, čo sa deje teraz. Dnes je Devínska Kobyla ohrozená z každej strany.

Devín

Kedysi krásne vinice tiahnuce sa od Devína až po les. Spoločnosť J&T tam uviedla cez svoje dcérske spoločnosti niekoľko developerských projektov: Devín – Záhrady, Zelené Terasy. Zelené terasy sú blízkosti prírodnej rezervácie Devínska Kobyla.

Projekt Devín - Záhrady prakticky zlikvidoval prírodnú pamiatku Devínska lesostep so 4.-tým stupňom ochrany.

V Devínskom katastri sa nachádza aj lúka nad Dlhými Dielmi tzv. Kráľova hora. Tá dopadla nazatiaľ dobre. Myslím však, že jej čas sa blíži tiež. Developeri sa sem časom určite vrátia, keď zistia, že pridaná hodnota lesa a prírody začne klesať.

Nad Devínom tragédiu spustila čierna stavba haciendy, ktorá partií Alexejovi Beljajevovi. Okrem neho tam majú dnes vily aj ľudia z J&T a to prostredníctvom svojich firiem ako KOLIBA REAL a.s., ktorej štatutárom je Ivan Jakabovič. Alebo KPRHT 4 s.r.o., kde je štatutárkou Andrea Tkáčová.

Devínska Nová Ves

Aj v Devínskej Novej Vsi začali likvidáciu Kobyly komunisti. Najskôr skládkou ropných zvyškov z rafinérie Apollo a potom výstavbou sídliska, ktoré hraničí s prírodnou rezerváciou Devínska Kobyla. Sandberg týmto sídliskom trpí, lebo mnoho obyvateľov chodí na Sandberg a často neberú ohľad na význam tejto lokality. V Devínskej Novej Vsi najviac ohrozujú les súkromníci, ktorí vlastnia záhradky na úpätí kopca. Prakticky od Devína až po Štokeravskú vápenku. Momentálne v týchto záhradkách panuje čulý stavebný ruch.

Stavebné povolenia niektorí majú, iní nie. V princípe ich dostane každý, lebo stavebný zákon umožňuje rekreačné stavby na celoročné bývanie do 300 m2 zastavanej plochy a mesto Bratislava nemá v záhradkách žiadnu reguláciu. Spoluvinníkmi sú aj okresný úrad životného prostredia a Lesy Slovenskej republiky. Obe inštitúcie dávajú bez mihnutia oka kladné stanoviská. V Devínskej sa však črtajú aj developerské projekty. Napríklad BA Development II., s. r. o. stavia projekt Devínka pod lesom.

Dúbravka

Tretím katastrom, kde sú lesy Devínskej Kobyly je Dúbravka. Najpriamejšie ohrozenie lesov je momentálne od súkromníkov, ktorí vlastnia záhradky v početných záhradkárskych osadách aj priamo v lesoch. Na konci Agátovej sú záhradky v kontakte s prírodnou rezerváciou Štokeravská vápenka. Veľkou témou je Veľká lúka. Ide o najväčšiu plochu, kde okrem záhradkovej výstavby hrozí aj výstavba sídliska. Urbanistická štúdia, ktorú vypracovali v Dúbravke pod vedením starostu Sandtnera, je momentálne pozastavená, lebo neprešli Zmeny a doplnky 04 v Územnom pláne. Obyvatelia Dúbravky, ktorí tam majú pozemky, by ich radi predali. Nemám im to za zlé, ale nesúhlasím s tým. V záhradkách, ktoré sú okolo Veľkej lúky však výstavba bujnie. S povoleniami aj bez nich. Dôvody som vyššie popísal.

Ďalšie záhradky sú na Strmom boku. Tie sa tiahnu ponad starú Dúbravku okolo starého kostola. Tu je momentálne výstavba najrýchlejšia. Najviac bolestivá z pohľadu lesa je však výstavba v lokalitách Pri bielej studničke a Nápojiská. Ide o záhradky kompletne obkolesené lesom a vedú popri nich cyklotrasy, turistické trasy aj jediná náučná trasa v Dúbravke.

Najväčším ohrozením sú však pozemky okolo bývalého hotela Hubert (Alfonz). Tam vlastnia obrovské parcely GREEN STONE PROPERTIES s.r.o. a Starland Holding a.s. Alebo aj ŠVEC a SPOL s.r.o.. GREEN STONE PROPERTIES dokonca potlačila na magistrát, aby sa jej pozemky zmenili na stavebné v Zmenách a doplnkoch 04. To zatiaľ neprešlo.

 

Tento blog je len malý náčrt do diania na Devínskej Kobyle. V ďalších častiach sa chcem viac zamerať na príčiny a dôsledky, ktoré vyplývajú z tohto stavu a tiež by som rád poukázal na niekoľko možných riešení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matematika mozgu chýba. Mení jeho chémiu

Študenti si zvolili, či sa chcú učiť matematiku.

Nemáte radi nečakané prekvapenia? Jeden tím na EURO si obľúbite

Pozrite si, ako vyzerá skupina B na ME vo futbale.


Už ste čítali?